Chłodnictwo przemysłowe. Popularne rozwiązania

8 stycznia 2018

Pierwsze chłodziarki to mniej więcej XIX wiek, gdy pojawiły się one na potrzeby australijskiego browaru na terenie stanu Wirgina. Obecnie urządzenia takie używa się powszechnie w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym czy przy obróbce metali, w branży pirotechnicznej, w produkcji przedmiotów gumowych czy w prywatnych domach oraz branży ogrodniczej. Na potrzeby chłodnictwa stworzono wiele różnych maszyn oraz systemów, które mają różny sposób funkcjonowania, cechy, wielkość i techniczne możliwości. Do tych najbardziej popularnych rozwiązań zaliczają się chłodzarki absorpcyjne a także chłodnie wodne wyparne. Ogólna zasada jest jednak podobna. Do komory albo układu doprowadza się pracę a zabiera się ciepło.

Funkcjonowanie chłodni wyparnej jak mówi sama nazwa będzie opierać się na procesie parowania wody. Chłodnie wyparne są najczęściej układami otwartymi i wykorzystują wodę i powietrze do chłodzenia. W maszynach stosuje się proces parowania wody, dzięki czemu medium instalacyjne takie jak woda, roztwór glikolu czy solanka ulegać będzie schłodzeniu. Stopień schłodzenia jest uzależniony od konkretnej konstrukcji a także od sprawności układu. Wpływ ma również to jaki jest stan powietrza i prędkość przepływu przez chłodnię wodną wyparną. Te czynniki sprawiają, żę chłodnia jest mniej albo bardziej wydajna. Zastosowanie chłodzenia wyparnego jest przede wszystkim związane z branżami, w którym wymagana będzie praca z większymi temperaturami. Duża wydajność przy niewielkim obciążeniu układu.

Przykładem są elektrownie, rozwiązania, które opierają się o silniki wysokoprężne czy turbiny gazowe. Ten typ chłodzenia sprawdzi się tam, gdzie trzeba tworzyć warunki dla zachowania stałej temperatury. Dotyczy to branży mleczarskiej czy ogrodniczej albo też przemysłu drobiarskiego. Skuteczność tych systemów możę sięgać nawet 95%. Obecnie systemy absorpcyjne uważa się za jedne z najbardziej perspektywicznych w chłodnictwie przemysłowym. Konstrukcja jest dość prosta i złożona przede wszystkim z części stałych. Charakteryzuje się również cichą pracą, co także ma dla niektórych znaczenie.

Coraz częściej chłodziarki absorpcyjne stosowane są także jako rozwiązanie alternatywne dla urządzeń sprężarkowych. Dzięki temu znacząco będzie można oszczędzać energię, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom są to także takie opcje, które mają charakter ekologiczny. Chłodziarki napędza się ciepłem co dla producentów i użytkowników pozwala na wiele nowych możliwości wykorzystywania konwencjonalnych i niekonwencjonalnych źródeł energii. Można wprowadzać do tych systemów panele słoneczne czy turbiny wiatrowe. Tego typu chłodzarki dość dobrze się rozwinęły i są obecnie całkiem popularne. Docenia się również ich zalety przede wszystkim niski koszt użytkowania. Pamiętać trzeba jednak o tym, że sama inwestycja w sprzęt będzie kosztować w przypadku tej chłodziarki więcej niż przy innych rozwiązaniach. Konserwacja urzadzeń chlodniczych jest tym o czym trzeba równiez pamietać.

To może Cię zainteresować