Zasada działania chillera
We współczesnych budynkach klimatyzacja coraz częściej staje się standardem. Mowa już o systemie centralnej klimatyzacji, która w lecie chłodzi tak samo, jak system centralnego ogrzewania grzeje w zimie. Dosłownie, ponieważ opiera się on na zimnej wodzie i działa w takim samym systemie, jak centralne ogrzewanie. Do uzyskania zimnej wody potrzebne jest specjalne urządzenie ją schładzające. Jest nim chiller.
Zasada działania agregatu wody lodowej
Zasada działania całego systemu jest bardzo prosta i wcale nie jest bardziej skomplikowana od klasycznych systemów ogrzewania. Różnica polega przede wszystkim na tym, że zimna woda zajmuje tutaj miejsce wody cieplnej i to ona jest czynnikiem sprawczym całego układu. Chiller pełni tutaj analogiczna rolę do kotła w klasycznej instalacji produkującej wodę ciepła. Odpowiednio schłodzona woda przemieszcza się potem systemem rur w miejsce, gdzie będzie absorbować nadmiar ciepła.
Zazwyczaj oczywiście nie mówimy o zwykłej wodzie, ponieważ jej wykorzystanie byłoby problematyczne. Miejsce wody zajmuje najczęściej glikol etylowy lub propylenowy pomieszany z wodą lub z jakąś solanką. Ma to związek głównie z krzepliwością nadmiernie schładzanych płynów.
Chiller
Chiller to w praktyce wymiennik ciepła. Nie jest to urządzenie, które sprawdzałoby się w każdych warunkach. Najczęściej zobaczymy je w hotelach, halach produkcyjnych, dużych biurowcach i w centrach, gdzie jego podstawowym zadaniem jest współpraca z naprawdę dużymi systemami. W takich instalacjach ważna jest wydajność i odporność na awarie, a układy freonowe nie są pod tym względem specjalnie dobre. Chiller zawsze działa w parze albo z chłodnicą, albo z klimakonwektorami wentylatorowymi. Wszystko zależy od tego, gdzie będziemy w stanie postawić urządzenie uzupełniające chiller.
Schemat urządzenia
Schemat instalacji wykorzystującej chiller nie jest specjalnie skomplikowany. Punktami wymiany energii są zawsze elementy instalacji, w których w bezpośrednim sąsiedztwie wody lodowej przechodzi powietrze oddające mu cześć swojej energii. W wyniku tego procesu woda lodowa ogrzewa się o około 5-6° Celsjusza. W całym układzie panuje ciśnienie dzięki specjalnej pompie, czyli po prostu woda jest cały czas w obiegu, dzięki czemu podgrzany czynnik chłodzący może powrotem wrócić do chillera. Praca całego systemu polega właśnie na tym, że chiller chłodzi wodę lodową do możliwie niskiej temperatury, ta jest transportowana w miejsce, które trzeba ochłodzić i tam w specjalnych wentylatorach przejmuje ciepło od chłodzonego powietrza.