Koła, przekładnie łańcuchowe – praktyczne zastosowanie

13 stycznia 2018

 

Koła łańcuchowe to integralna cześć dla przekładni łańcuchowych. W każdej z przekładni powinniśmy mieć przynajmniej 2 koła łańcuchowe, by taka przekładnia mogła dobrze funkcjonować. Ważne jest również to, by wspominane koła miały odpowiednie uzębienie i były przepasane dobrze przygotowanym oraz odpowiednio dopasowanym łańcuchem.

Jak funkcjonuje przekładnia łańcuchowa?

Zęby kół łańcuchowych będą się zazębiać z ogniwami łańcucha co doprowadza do ruchu i tak tworzy się napęd. Koła łańcuchowe są więc środkami do tego, by przenosić moc.

Rodzaje kół łańcuchowych

Koła łańcuchowe dzieli się na dwa główne rodzaje

Koła z piastą, które mają obrotową piastę i dzięki temu mogą się obracać po nieruchomych wałkach, na których będą one osadzone

Koła bez piasty, które mają prosty otwór technologiczny, który wykorzystuje się do tego, by miały one osadzony wałek.

Istotnym elementem będzie zawsze stal z jakiej koła się wykonuje. Im lepszej jakości będzie ta stal tym dłużej takie koło będzie działać a praca będzie oczywiście mniej awaryjna. Co ważne koła łańcuchowe powinny być przygotowywane zgodnie z tym jakie mamy normy europejskie, które między innymi określają to jak wiele powinno być zębów. Stosuje się także dokładnie wykonaną obróbkę CNC.

koła zębate

Gdzie stosowane są koła łańcuchowe?

Warto podkreślić, żę koła łańcuchowe to takie rozwiązanie, które szeroko stosuje się w przemyśle oraz w produkcji, gdzie będą one stanowić element napędowy dla wielu maszyn oraz urządzeń. Zaskakujące może być również to, że znajdziemy je w rowerach, jednak tutaj myli się często je z kołami zębatymi. Dzięki połączeniu kół łańcuchowych i umieszczonego na nich łańcucha można z pomocą pedałów doprowadzić do tego, że rower będzie ruszał. Kolejnym używanym środkiem lokomocji, w którym pojawia się koło łańcuchowe będzie motocykl.

Zalety przekładni łańcuchowych

Przekładnie łańcuchowe są takim rozwiązaniem, które pozwoli nam złagodzić gwałtowne szarpnięcia, eliminują różnego rodzaju poślizgi, będą odporne na zewnętrzne czynniki, nie wymagają dużego napięcia, które mogłoby obciążyć łożysko czy wały a także będzie tam stałe przyłożenie przy zachowaniu pełnej sprawności ich działania. Dzięki temu będzie się dobrze sprawdzać, ponieważ uzyska się skuteczną pracę koła łańcuchowego w każdej sytuacji, gdy zostanie ono zastosowane.

To może Cię zainteresować