Przenośniki łańcuchowe
Przenośniki łańcuchowe używa się tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania przenośników taśmowych czy paskowych. Stosuje się je w głównej mierze do transportowania ciężkich materiałów. Można je przygotować do transportu pojedynczych produktów. Stosowane są albo samodzielnie albo jako część linii produkcyjnej. Przenośnik może mieć także zastosowane różnorakie nakładki albo zabieraki, które będą stanowić punkt podparcia dla przenoszonego elementu albo łańcuch akumulacyjny, który będzie buforował produkty w trakcie transportu. Przenośnik możliwy jest również w wykonaniu z łańcuchem płytkowym.
Techniczne rozwiązania standardowego przenośnika:
Podstawa z ramą to rozwiązania, które oparte zostają o elementy profili aluminiowych. Ruch łańcucha dokonuje się przez użycie kół łańcuchowych. Do tego wprowadza się aluminiowe napinacze pasa, ułożyskowane pod wał napędowy oraz zwrotny a takżę ślizgi, które prowadza łańcuch z tworzywa w wykonaniu płaskim albo z zagiętą krawędzią, która tworzy ograniczenie boczne przenośnika. Stosuje się także plastikowe albo stalowe rolki łańcucha, które są odporne na ścieranie czy oleje. Zwrotna cześc łańcucha umieszczona zostaje w profilu aluminiowym. Do tego również napęd z asynchronicznym trójfazowym silnikiem a także z dodatkiem przekładni ślimakowej. Prędkość może być tam stała albo można będzie ją regulować przez wprowadzenie przemiennika częstotliwości. Przenośnik wykonuje się z podstawą albo bez niej. Można również zastosować taką podstawę, w której będzie występować regulacja wysokości. Przenośniki są przygotowywane z przyłączem elektrycznym.
Zalety przenośników łańcuchowych:
Pozwalają na wygodny transport szerokich materiałów, dzięki przerwie między dwoma członami możliwy jest transport elementów, które kolidować będą z górną częścią przenośnika, duży udźwig. Są one wygodne, ponieważ można je szybko montować. Ważne będzie również podkreślenie, że pracują one dość cicho a jednocześnie przenoszą aż 20 metrów na minutę. Można stosować rozwiązania konkretne według wytycznych oraz wymagań klientów. Można np. wprowadzić inny rodzaj łańcucha.
Możliwości techniczne przenośników
Mechaniczne końcowe ograniczniki, podstawa, silnik 230V, ewentualne montowane ograniczenia boczne, przyłącze z przyciskiem bezpieczeństwa bądź czujnikiem optycznym.
Specjalne rozwiązania:
Przenośnik pozbawiony podstawy
Przenośnik, który obok podstawy ma rampę i oświetlenie
Przenośnik z regulowaną przestrzenią, który pozwala na transport z pomocą jednego przenośnika elementów, których szerokość się zmienia
Przenośnik, który uzupełniony zostaje o specjalny łańcuch.