Koło łańcuchowe – wraz z nim rozwinęła się technika maszynowa

15 stycznia 2018

Osoby techniczne albo związane ze światem nauki mówią zawsze, żę na początki było koło. I rzeczywiście to prawda, ponieważ od koła zaczęła się cała technika, szczególnie maszynowa. Jednak czym obecnie jest koło? Większości z nas będzie się kojarzyć z napędem i jest to dobre przekonanie. Koła napędza się obecnie w zróżnicowany sposób. Nadal bardzo popularną opcją, ale bardzo starą jest napędzanie koła z pomocą łańcucha.

Koło łańcuchowe – idealny mechanizm wspierający

Koła łańcuchowe kojarzy się najczęściej z napędem albo z przekładnią łańcuchową rowerową. To prosty mechanizm, który uruchamia się łatwo i prosto napędza. Obecnie koła łańcuchowe nie są już tak popularne jak kilkadziesiąt lat temu, ale nadal mają swoją rolę w przemyśle samochodowym. Koła oraz przekładnie łańcuchowe spotyka się w maszynach rolniczych. Nawet ciągniki schodzące z taśmy produkcyjnej mają wsparcie mechanizmu z zastosowanie kół łańcuchowych. Napędzać będą one niektóre wały, są także wspornikiem dla różnych przekładni. Koła łańcuchowe to taki element, który spotykać będziemy także w motocyklach. Ich motory niejako są wspomagane z pomocą różnorakich łańcuchów.

Przekładnie i koła łańcuchowe – typy łańcuchów

Obecnie przy przekładniach stosuje się dwie formy łańcuchów.

przekładnia łańcuchowa

Łańcuchy pierścieniowe

Mają najbardziej rozbudowaną geometrię. Koło musi posiadać odpowiednio profilowany kłąb, który będzie zabezpieczał łańcuch przed zsuwaniem się z koła. Kłąb w kole z łańcuchem pierścieniowym zawsze musi idealnie układać się w trakcie pracy, dlatego musi być dopasowany do wydajności danego rodzaju łańcucha.

Łańcuchy drabinkowe

To prostsze i bardziej wydajne rozwiązanie. Jego zaletą będzie również to, że jest ono również mniej hałaśliwe. Swoje prace razem z kołem wykonuje szybciej i może być stosowane w mechanizmach prosty jak rower.

Zastosowanie rodzajów kół i ich łańcuchów

Na pewno mocniejsze, ale z drugiej strony wolniejsze są łańcuchy pierścieniowe, które montuje się w dużych mechanizmach. Stosowane są w podnośnikach czy dźwigach z dużą mocą. Rzadko jest tak, żę koła raz montowane będą wymieniane. Jeśli pojawi się uszkodzenie wymienia się całe pracujące ogniowo.

Prostsze i szybsze ale nie tak mocne koła i łańcuchy drabinkowe wprowadza się w nieco mniejszych konstrukcjach. Koła są stosowane również jako naciąg do różnego rodzaju urządzeń przede wszystkim w różnych maszynach rolniczych. Mimo, że te mechanizmy są dość prowizoryczne trzeba powiedzieć, żę są niezawodne i odpowiednio wydajne, dlatego tak chętniej obecnie się je stosuje w wielu miejscach.

To może Cię zainteresować