Koło łańcuchowe – wraz z nim rozwinęła się technika maszynowa
Osoby techniczne albo związane ze światem nauki mówią zawsze, żę na początki było koło. I rzeczywiście to prawda, ponieważ od koła zaczęła się cała technika, szczególnie maszynowa. Jednak czym obecnie jest koło? Większości z nas będzie się kojarzyć z napędem i jest to dobre przekonanie. Koła napędza się obecnie w zróżnicowany sposób. Nadal bardzo popularną opcją, ale bardzo starą jest napędzanie koła z pomocą łańcucha.
Koło łańcuchowe – idealny mechanizm wspierający
Koła łańcuchowe kojarzy się najczęściej z napędem albo z przekładnią łańcuchową rowerową. To prosty mechanizm, który uruchamia się łatwo i prosto napędza. Obecnie koła łańcuchowe nie są już tak popularne jak kilkadziesiąt lat temu, ale nadal mają swoją rolę w przemyśle samochodowym. Koła oraz przekładnie łańcuchowe spotyka się w maszynach rolniczych. Nawet ciągniki schodzące z taśmy produkcyjnej mają wsparcie mechanizmu z zastosowanie kół łańcuchowych. Napędzać będą one niektóre wały, są także wspornikiem dla różnych przekładni. Koła łańcuchowe to taki element, który spotykać będziemy także w motocyklach. Ich motory niejako są wspomagane z pomocą różnorakich łańcuchów.
Przekładnie i koła łańcuchowe – typy łańcuchów
Obecnie przy przekładniach stosuje się dwie formy łańcuchów.
Łańcuchy pierścieniowe
Mają najbardziej rozbudowaną geometrię. Koło musi posiadać odpowiednio profilowany kłąb, który będzie zabezpieczał łańcuch przed zsuwaniem się z koła. Kłąb w kole z łańcuchem pierścieniowym zawsze musi idealnie układać się w trakcie pracy, dlatego musi być dopasowany do wydajności danego rodzaju łańcucha.
Łańcuchy drabinkowe
To prostsze i bardziej wydajne rozwiązanie. Jego zaletą będzie również to, że jest ono również mniej hałaśliwe. Swoje prace razem z kołem wykonuje szybciej i może być stosowane w mechanizmach prosty jak rower.
Zastosowanie rodzajów kół i ich łańcuchów
Na pewno mocniejsze, ale z drugiej strony wolniejsze są łańcuchy pierścieniowe, które montuje się w dużych mechanizmach. Stosowane są w podnośnikach czy dźwigach z dużą mocą. Rzadko jest tak, żę koła raz montowane będą wymieniane. Jeśli pojawi się uszkodzenie wymienia się całe pracujące ogniowo.
Prostsze i szybsze ale nie tak mocne koła i łańcuchy drabinkowe wprowadza się w nieco mniejszych konstrukcjach. Koła są stosowane również jako naciąg do różnego rodzaju urządzeń przede wszystkim w różnych maszynach rolniczych. Mimo, że te mechanizmy są dość prowizoryczne trzeba powiedzieć, żę są niezawodne i odpowiednio wydajne, dlatego tak chętniej obecnie się je stosuje w wielu miejscach.