Wypalanie plazmowe i tlenowe
Do cięcia blach zastosować można kilka różnych metod: plazmową, tlenową czy plazmowo – tlenową. Najczęściej wykorzystuje się właśnie tą łączoną metodę, ponieważ gwarantuje ona szybkie i skuteczne cięcie różnego rodzaju metali.
Czym różnią się pozostałe dwa systemy cięcia?
Wypalanie plazmowe
Plazmowe wypalanie polega na tym, że tnie się stal miękką przez zastosowanie łuku plazmowego, łuk między elektrodą a materiałem obrabianym. Dopuszczalna grubość blachy, która pozwala uzyskać dobrą jakość krawędzi powinna być między 6 a 40 mm. Plazma to zorientowana materia, która przypominać będzie gaz. Określa się ją jako czwarty stan materii. Plazma będzie wykazywać zdolność do przewodzenia prądu elektrycznego, ale z tym jak rośnie temperatura będzie występować również mniejszy opór. Cięcie plazmą to tak naprawdę wytapianie metalu silnie skoncentrowanym łukiem plazmowym, który ma dużą energię kinetyczną. Jeśli chodzi o zalety tego procesu będzie to przede wszystkim szybkość wypalania, która jest większa kilka razy niż cięcia tlenowego. Przy dobrej jakości wypalaniu będzie miała także wpływ na krawędzie ciętych elementów. Metoda plazmowa nie podgrzewa ani nie nadpala cienkiego materiału, pozwala na szybkie przebicie blach.
Wypalanie tlenowe
System tlenowy określony inaczej systemem gazowym to najstarsza znana i wykorzystywana metoda cięcia stali miękkiej. Czynność ta polega na tym, że materiał doprowadza się do temperatury zapłonu a potem do spalanie i pozbycia się płynnych tlenków metalu przez użycie strumienia gazowego, który będzie napędzany wysokim ciśnieniem. Określone dokładnie proporcje tlenu z palnym gazem pozwalają na dokonanie równego oraz prostopadłego cięcia blachy. Inaczej niż przy cięciu plazmowym cięcie tlenowe sprawia, żę na krawędzi dolnej obrabianego obiektu pozostanie nieco żużlu, a krawędź górna będzie zaokrąglona. Dzięki temu powierzchnie są wykonane w taki sposób, że będzie można je wykorzystywać bez konieczności realizowania kolejnej obróbki.
Zaletą tlenowego wypalania będzie to, że można dokonać nawet cięcia bardzo grubej blachy, która ma nawet 300 mm a jednocześnie nie będzie się tracić dobrej jakości takiego cięcia. Krawędzie obrabianej blachy są prostopadłe, ale możliwe będzie także bezproblemowe dokonywanie cięcia pod różnymi kątami, również bez utraty jakości.