Nowoczesne frezowanie precyzyjne sterowane cyfrowo

12 stycznia 2018

Frezowanie to od zawsze jeden z najważniejszych sposobów obrabiania wszelkiego rodzaju materiałów naturalnych oraz od niedawna również wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych. Frezowanie jest jedną z technik obróbki przez skrawanie, czyli innymi słowy, jest to działanie polegające na uzyskiwaniu odpowiedniego kształtu elementu poprzez usuwanie z niego warstwami zbędnych części materiału. Wykorzystuje się tu ruch obrotowy materiału, dzięki czemu można pracować szybciej i uzyskać większą precyzję, a nawet uzyskać lepsze kształty finalne, co oczywiście jest najistotniejsze.

Rodzaje maszyn i frezu

Frezarki wykorzystywane w przemyśle dzieli się w zależności od ilości posiadanych przez nich osi oraz płaszczyzn, w jakich można pracować. Można też wprowadzić podział odnoszący się do miejsca umieszczenia wrzeciona, co daje nam frezarki górno- i dolnowrzecionowe. Typy frezowania są z kolei trzy: pełne, niepełne i swobodne, Podział ten opiera się o ilość obrabianych powierzchni.

frezarka, frezowanie

Frezarki sterowane cyfrowo

Najbardziej wymagające zadania frezowania wykonywane są poprzez obrabiarki CNC, czyli obrabiarki sterowane komputerowo poprzez odpowiednie programy wsadowe. Potrzebny jest specjalny program wsadowy, czyli cyfrowy opis elementu, który chce się uzyskać oraz metody jego uzyskania. Po uruchomieniu takiego programu obrabiarka działa samodzielnie. Sterowana komputerowo obrabiarka posiada bardzo wysoką precyzję pracy i można liczyć na niemal idealną powtarzalność. Bez problemu można produkować więcej w krótszym czasie, a trudne formy przestają być trudne. Frezarki CNC są uniwersalne i wielofunkcyjne, a także zapewniają operatorom niezrównane bezpieczeństwo.

Dzięki frezowaniu CNC podniesiono precyzję i powtarzalność pracy, co jest szalenie ważne dla produkcji masowej. Nie trzeba też korzystać z żadnych dodatkowych urządzeń dbających o precyzję. W ten sposób zmniejsza się koszty produkcji i znacznie się ją przyspiesza. Okazuje się, że nowocześniejsza technologia jest tańsza w porównaniu z technologią klasyczna i lepsza od niej pod każdym względem. Warto zaznaczyć, że wszystkie te cechy sprawdzają się zarówno w produkcji masowej wielu identycznych elementów, jak i w produkcji elementów pojedynczych, na jednorazowe zamówienie.

Precyzja ponad wszystko

We frezowaniu CNC możemy uzyskać efekty odnośnie płaskich powierzchni metali i innych materiałów, jak również możemy tworzyć elementy trójwymiarowe. Dlatego wyróżniamy frezowanie dwuwymiarowe, trójwymiarowe oraz tak zwane frezowanie dwu i półwymiarowe.

To może Cię zainteresować