Kto był odpowiedzialny za wentylację?
Jednym z najbardziej efektownych zastosowań pierwszych systemów wentylacyjnych był obieg powietrza w świątyniach starożytnych egipskich faraonów.
Współcześni budowniczowie wstępnie zaprojektowali system wentylacyjny, który funkcjonuje nadzwyczaj dobrze. Lokalizacja systemu klimatyzacji została po prostu doskonale zaplanowana. Z komór "Car" i "Tsaritsi" szyby były wyrównane w kierunku pivdennym i pivnivnym (w granicach 20-25 cm szerokości). Kanały wodociągowe z pierwszego szybu mają wylot na górze, na dole i na szczycie całej konstrukcji. Z szybów "Komory Królowej" nie ma dostępu do ulicy, dodatkowo są tam specjalne okiennice w postaci drzwi z klamkami. Za tym szybem, znajdującym się po stronie wschodniej, śledczy znaleźli małą otwartą przestrzeń i kolejne kamienne drzwi. Z tyłu widoczne były zawiasy i jakieś znaki.
Oczywiście pokazany schemat nie zapewnia wystarczającej wentylacji i posłużył jako przykład do poprawy w przyszłości.
Pierwszymi, którzy próbowali znaleźć warianty prawidłowej cyrkulacji w budynku byli mieszkańcy starożytnego Rzymu w I wieku p.n.e.
W procesie ogrzewania budynków budowniczowie wpadli na pomysł, aby odbierać ciepło z przetworzonych dim sum. Ciepło nie trafiało więc od razu do dimaru, ale początkowo przechodziło przez specjalne przejścia, które wykonywano w kamiennych stopach domów osób bogatych i utytułowanych. Oczywiście nie chodzi tu o wentylację w czystej postaci, ale na tamte czasy sam fakt sterowania gazami w celu zapewnienia mikroklimatu był przełomem technologicznym. I w przeciwieństwie do bezpośredniego ogrzewania pomieszczeń poprzez spalanie płomienia bezpośrednio w pomieszczeniu, takie podejście pozwalało na to, aby ogrzewanie utrzymywało czyste i świeże powietrze w budynku, a tym samym pozostawało ciepłe. Ta sama metoda ogrzewania była stosowana w ówczesnych rzymskich lazarach.
Średniowiecze
Mieszkańcy średniowiecza doszli do wielkiego wniosku, odkrywając, że brak wymiany powietrza prowadzi do wzrostu zachorowań u mieszkańców budynku.
Monarcha Karol I na początku XVII w. wydał dekret zakazujący budowy budynków mieszkalnych, w których odległość łóżka od ściany była mniejsza niż 3 metry. Ten sam dokument sugerował, by budynki zaopatrzyć w otwory okienne, koniecznie większe na wysokość niż na szerokość. Idea była prosta - zwiększenie objętości budynku w celu zmniejszenia koncentracji produktów spalania.
Osobliwości naturalnego transportu masy powietrza jako pierwszy usystematyzował M.W. Łomonosow. Napisał on traktat, a nawet zaprojektował specjalne urządzenie, które pozwalało mierzyć kierunek i prędkość przesuwania się strumieni powietrza (anemometr).
Mimo wielu badań nie udało się w pełni rozwiązać problemu efektywnej wymiany powietrza w budynku.
Dziś istnieją setki wariantów urządzeń i akcesoriów wentylacyjnych. Różnią się one wymiarami, panelami sterowania oraz dodatkowymi elementami, takimi jak osuszacze, kratki i inne.
Aclima jest dystrybutorem urządzeń klimatyzacyjnych i posiada w swoim portfolio kilka marek produkujących centrale wentylacyjne i akcesoria do nich.
- Centrale wentylacyjne firmy VTS.
- Centrale wentylacyjne firmy Mycond.
- Centrale wentylacyjne Weger.