Czym są chillery?

16 stycznia 2018

Chiller to urządzenie, którego głównym zadaniem jest chłodzenie cieczy. Takie specjalistyczne urządzenia cechują się wieloma wartościami, w oparciu o które wylicza się, jak duże pomieszczenia i o jak dużą wartość będą w stanie ochłodzić w jednostce czasu.

Chiller to innymi słowy agregator chłodniczy. Zastosowanie dla siebie znajduje w bardzo wielu różnych branżach. Wykorzystują je w inżynierii mechanicznej, w przemyśle spożywczym, w szeroko rozumianej medycynie, a nawet w przemyśle metalowym. Coraz częściej chiller znajdują dla siebie miejsce także w nowoczesnych systemach chłodzenia. Jeden duży agregat lub kilka mniejszych urządzeń pozwala na stosunkowo łatwe stworzenie dużego mechanizmu ochładzania powietrza w całym budynku.

Bez chillerów nie mogłoby istnieć wiele różnych branż gospodarki. Wiele napojów i produktów spożywczych trzeba schładzać do odpowiednich temperatur, i nie da się tego wykonać bez chłodnicy. W przemyśle cukierniczym i piekarniczym chłodzenie jest niezbędne do zachowania ciągłości produkcji. Baseny pływackie, sztuczny lód, przechowywanie leków, technologie laserowe, wyroby z gumy, przemysł chemiczny… Temperatura to jedna z najważniejszych właściwości wszystkich substancji i właściwe nią sterowanie otwiera wielkie poje do popisu.

Nowoczesne chillery można klasyfikować według wielu różnych typów. Najpopularniejszym z nich jest to, jaki rodzaj chłodzenia skraplacza się stosuje. Bardziej wydajne są skraplacze wykorzystujące wodę, ale zazwyczaj są większe i kosztowniejsze, więc cały czas często wykorzystuje się schładzacze wykorzystujące powietrze. Takie urządzenia spotkamy zwykle w domach prywatnych.

Drugim sposobem podziału jest rozdzielanie urządzeń posiadających możliwość wykorzystywania pompy ciepła. Brak takiej opcji oznacza, że agregat chłodniczy nigdy nie będzie w stanie podgrzać otoczenia.

Kolejnym sposobem podziału urządzeń tego typu jest wyróżnianie opcji zintegrowanych od opcji zatomizowanych.

Często też urządzenia dzieli się w zależności od tego, jaki typ wentylatora został wykorzystany. Tańsze, ale mniej wydajne są wentylatory osiowe. Wentylatory odśrodkowe są droższe, ale za to dzięki nim można wytworzyć znacznie większą siłę powietrza, dzięki temu chłodzenie przebiega efektywniej. Istnieje oczywiście możliwość dokonywania także innych podziałów, ale są one mniej istotne ze względu na to, jakie możliwości posiada dany chiller oraz gdzie w praktyce można go stosować. Powyższe rozróżnienia w zasadzie wyczerpują temat wyboru chillera dla konkretnego zastosowania.

To może Cię zainteresować